Къщата в каньона е една история с трагично начало и страхотен край. По-скоро разказ за мечтата на един архитект и семейството му да имат бленуваната къща. През 2010-та година жесток пожар се разразява на място, наречено „Четирикилометровият каньон“. Пожарът опустошава всичко по пътя си. Боровата гора, елите и всички храстчета и тревички по околните хълмове. 169 къщи също биват опожарени в този ден и една от тях е точно тази, за която е и историята днес. Архитектът Рене Дел Гаудио и неговата съпруга купуват имот в този район седмица преди самия пожар и малко след това всичко бива опустошено.
Нуждата от пълно изчистване на земята, изграждането наново на къщата и оформянето на ландшафта е един доста дълг процес, свързан с доста планиране. За щастие собственикът, както вече споменахме, е архитект и точно това е работата му.
Началото на старото ново или поетичен диалог?
Само няколко седмици след пожара, работата по планирането започва, като редом с това започва и възстановителната дейност по ландшафта. Къщата получава своето име „Слънчевият Каньон“ много преди да е завършена . Всъщност това е нещо повече от постройка, разположена на скалист склон с невероятна гледка.
Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да достигне до повече любители на lifestyl-a:
Споделете това с приятелите във Facebook!
Трудно е да повярваме, че това закътано и тихо място е само на няколко километра от центъра на Боулдър, Колорадо. Градът е с малко повече от 100,000 жители и се слави с чистата си питейна вода, идваща от глетчер с името Арапахое. Друго любопитно- в този град честват денят 420- субкултурен празник, свързан с употребата на марихуана и датата 20-ти април и 4:20 часа, когато всички колежани и студенти в града пушат марихуана с лечебна цел (отключване на знанието). Малко налудничава идея, която през годините среща много противници и последователи, като разбира се целта е благородна – ограничаването на използващите този вид опиум. Но нека се върнем на нашата история за къщата и архитекта.
Къща за семейството.
Проектирана като за семеен дом, структурата предлага на своите обитатели възможност да живеят на място, където светлината доставя лукс, наслада, като дава и живот на интериора. Отвореното пространство и комфортният план на разпределение на имота на две нива минимизират огромните нужди от мебели и претъпкани стаи. Етажите неслучайно са проектирани да бъдат два, като целта за това е да се пребори топлината и силното слънце през лятото.
На долното ниво са ситуирани спалните, които са по-хладни през лятото и изискват по-малко енергия за охлаждане. На горния етаж се намират кухнята, трапезарията и всекидневната. Всички те са обхванати от огромни стъклени витрини в цял ръст, които предоставят изумителната гледка на обитателите. В най-голямата и празна част от всекидневната има диван със сет от маса и кресла срещу камина. Липсва телевизор. Тази част е с най-остъклената фасада на това ниво и създава усещане за приятно безвремие, което превръща всяка секунда във вечност.
Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да достигне до повече любители на lifestyl-a:
Споделете това с приятелите във Facebook!
Обзавеждането е почти 100% от натурално дърво.
Обзавеждането е почти изцяло от натурално дърво, като чисто практично на необходимите места присъстват керамика, стъкло и метал. Терасата е естествено продължение на вътрешността и пряка връзка с околната среда. Тя, разбира се, е подходяща за вечеря на открито, създавайки усещане за единност с природата.
Архитектурно, постройката представлява два големи правоъгълника, провисени един над друг. Цялата конструкция е метална, като стените са от гипс-картон и дърво с изолация. Дизайнът е сравнително модерен, но с препратки към традиционния стил на околността. Металният скелет на къщата е оставен открит, само за да се патинира с ръжда, която пасва идеално на големите дървени фасадни панели и вратите, изработени по подобие на плевня. Всичко тук крещи, че това е планинска къща и семейството е вложило много любов в създаването й.
Енергонезависимостта и самоустойчивостта на къщата също не са за подценяване. 3.6 kW фотоволтаици на покрива, разположени в редица, доставят необходимото електричество на домакинството. Също така захранват и автоматичните дървени панели по фасадата, които имат функция да регулират температурата, когато е необходимо. Впечатляващо е как една планинска къща може да се отличава и гръмко да заявява нещо- поетичен диалог между културните ценности и модернистичното съвремие.
Снимки: Renée del Gaudio Architecture.
Получавай безплатно на своя e-mail, всяка седмица невероятните ни журнали за дизайн, lifestyle, архитектура и съвети!
Може би искате да научите за други полезни статии за lifestyle:
- LIFESTYLE: МИНИМАЛИЗЪМ В 49 КВАДРАТНИ МЕТРА
- LIFESTYLE: НАТУРАЛЕН МИНИМАЛИЗЪМ НАСРЕД ПРИРОДАТА
- LIFESTYLE: МИНИМАЛИЗЪМ ОТ БЕТОН
- LIFESTYLE: РЕКОНСТРУКЦИЯ НА ФЕРМАТА
Amazing project!!!