Класиката в интериора и архитектурата е наистина нещо сложно за разбиране. Развивана през вековете в следствие на различни течения, желания и мераци на определени хора. Векове наред архитекти и дизайнери са спазвали традициите на класическите стилове в зависимост от страната, райнона или дори градът, в който се намират. Казват, че класиката си е класика и не може да се комбинира с нищо друго. Всяка комбинация води до фатален край за визуалната част от проекта! Наистина ли?
Друго важно да се отбележи според мен е, че при класически стилове се набляга повече на естетиката за сметка на функционалността. Да вземем на пример Викторианските стилове, колко от Вас са запознати с тях? По надолу ще анализирам и Ви представя с един невероятен проект, пример за викториански стил представен по съвременен начин.
Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да достигне до повече любители на lifestyle:
Споделете това с приятелите във Facebook!
Не се тревожете дори и да не сте запознати мога да кажа, че по това време разбиранията са били различни. Въпреки, че по викторианците са един от най-гениалните строители и инженери, на моменти логиката в архитектурата им, особено тази в интерира е трудна за разбиране. За не става твърде скучно и трудно за разбиране, спирам да пиша за класика. Днес ще пиша за това как минимализмът може да се смеси с класика и резултатът да е страхотен.
Lifestyle: Защо минимализмът може да се смеси с класика

И при двата стила има ясни черти и похвати, с които се борави при проектирането на един интериор или архитектура. Архитектите от Hans Verstuyft са свършили една страхотна работа при реставрацията на къща от XIX век. Нежното имплементиране на съвремеието, което изразено фасадно е чрез две стъклени кутии част от къщата.
Да оформиш класика към минимализъм
При оформянето на тази историческа постройка в духът на минимализъм се е наложило доста сериозно „наместване“ на зоните за обитаване. Почти 80% от вътрешните стени са преработени, като е било важно да се запазят таваните и други класически елементи като колони и стълбища. На пръв прочит – мисията невъзможна. Но след като отделите 5 мин. в разглеждане и интерпретиране на фотографиите (по-долу и из самия текст) с висока резолюция и текстът, който съм се постарал да напиша става ясно, че задачата е изпълнена успешно.
Щастието да имаш дефиниран lifestyle
От към страната на улицата, фасадата на къщата изглежда така сякаш нищо не се е случило, но истината далеч не е такава. Може би това е най-забавното в този тип проекти, да успееш да направиш така, че всичко да изглежда сякаш е било там от векове наред. Щастието да имат клиейнти с ясен lifestyle е невероятно.
Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да достигне до повече любители на lifestyle:
Споделете това с приятелите във Facebook!
Задната част на къщата е напълно преустроена, като архитектите са разместили местата на няколко зони. Всекидневната е преместена отзад, заедно с трапезарията като и двете се намират в разширената съвременна част от къщата с прозорци от под до таван. Тази зона е изпълнена с невероятен поток от слънчева светлина и променя силно усещането за това, къде се намираш. Кухнята е преместена отпред при входа на къщата отново с малка трапезна зона за бърза закуска или чай/кафе.



При подовете почти 100% от тях са в натурален масивен паркет в различни аранжировки. Останалата част са каменни стъпала от бял мрамор, класическа реставрирана мозайка и съвременни минималистични гранитогреси. Някак си обединяването на 3-те вида материали е сработило отлично. За XIX век силно напомнят таваните из цялата къща. Със запазените си гипсови елементи, които са били реставрирани и рустикалните греди от 2-рият етаж, височината в стаите изглежда величестване. Да, четири метра които изглеждат като шест.
Важна част от проектът – lighting design
Контрастът на историята е обкръжен с минималистични форми на геометрията в кухнята, банята, спалните. Монохромните цвеотве придават острота на класическите дейтали. Като очевидно успешната комбинация създава невероятно силно усещане за лукс, класа и преходност във времето.


Всички добавени мабели са съвременни в бяло,сиво или натурален цвят дърво. На стратегически позиции са използвани похватите на lighting design, с много специфични осветителни тела със светлинни температури, които създават динамика и драматизъм, точно където са най-необходими. Мисията изпълнена!
Фотографиите са собствено на Hans Verstuyft
Може би искате да научите за други полезни статии за lifestyle:
Вашият коментар